Fólia

Potlač na fóliu – druhy fólie a ich použitie

Potlačené fólie majú široký rozsah použitia – v reklame, propagácii ako aj vo výzdobe interiérov. Aké sú ich najobľúbenejšie druhy a použitia? Tu je malý prehľad najdôležitejších typov fólií určených na tlač.

Monomerická fólia s potlačou

Monomerické fólie sa vyznačujú dokonalou reprodukciou farieb, konkurencieschopnou cenou a trvanlivosťou (až niekoľko rokov). Tlač na monomerickej fólii sa používa na interné aj externé aplikácie, avšak pri externom použití sa oplatí pokryť fólie dodatočnou vrstvou laminátu, ktorý zvýši trvanlivosť farieb (čo je obzvlášť dôležité pri vystavení nepriaznivým poveternostným podmienkam). Za zmienku tiež stojí, že fólia je dostupná v lesklej alebo matnej verzii – tá druhá funguje skvele na slnečných miestach, vďaka čomu bude každá správa čitateľná.

Pamätajte, že monomerická fólia by sa mala používať hlavne na rovných povrchoch – bez nerovností alebo preliačín. Potlačené fólie sú ideálne pre reklamné tabule a steny, ako aj pre trhové výstavné miesta a sklá. Koľko stojí tlač na monomerickú fóliu? Cena závisí od formátu, ale napr. fóliu s rozmerom 1 x 1 m je možné objednať už za 6 €.

reklamné fólie

Potlač na okennej fólii OWV

Hlavným rysom okenných fólií je to, že vám umožňujú zobrazovať grafiku vonku bez obmedzenia viditeľnosti v interiéri. Filmy OWV (One Way Vision) sa vyznačujú dobrým pomerom kvality a ceny. Fólie OWV je možné potlačiť akoukoľvek grafikou, ktorú nalepujeme na zasklenie – v kancelárii, výklade alebo na vozidlách verejnej dopravy. Možno to porovnať s efektom benátskeho zrkadla – s tým, že namiesto zrkadla máme grafiku.

Perforovaná okenná fólia (OWV) vystupuje aj v reflexnom variante, ktorý si udržuje viditeľnosť aj po zotmení. Okenná fólia je nenahraditeľná ako veľkoformátová reklama na oknách autobusov, automobilov, ale aj vo výkladoch a kanceláriách. Liate fólie OWV je možné objednať už od jedného kusu (rozmer 100 x 100 cm) – už od 10 €!

Liata automobilová fólia – tlač

Autofólie môžu vykonávať reklamnú aj dekoratívnu funkciu – z auta sa tak stáva efektívne reklamné médium. Autofólie majú jedinečnú vlastnosť, že sa prispôsobujú rôznym povrchom – tiež zrkadlá a nárazníky (po zahriatí), udržiavajú trvanlivosť a tzv. tvarovú pamäť. Vďaka týmto vlastnostiam môžu byť liate fólie použité na celom povrchu vozidla – tiež na nerovnostiach a preliačinách.

Liate fólie majú navyše reflexný variant – ktorý zostáva viditeľný aj v noci. Fólie si dokážu udržať trvanlivosť aj niekoľko rokov, ale na udržanie farieb v ich pôvodnej intenzite po dlhšiu dobu sa oplatí použiť dodatočnú vrstvu laminátu. Potlačený list autofólie 100 x 100 cm je možné kúpiť už za približne 16 €.

Mliečna fólia – tlač a rezanie

Matné filmy je možné voľne orezávať a tlačiť – alebo ich možno len vystrihnúť bez potlače. Matná fólia je vhodná na lepenie zasklenia – napríklad v kancelárskych budovách, kozmetických alebo lekárskych salónoch. Môže byť použitý vo vnútri aj mimo budov. Vďaka zamrznutej fólii si môžete zachovať väčšie súkromie v presklených priestoroch bez toho, aby ste odnášali svetlo. Fólie umožňujú aplikovať na povrch vybraný nápis, vzor alebo logo. Je to elegantný reklamný, obrazový alebo dekoratívny prvok. Fólie si zachovávajú trvanlivosť až 5 rokov (vo vnútri) a asi 2 roky vonku. Cena fólie 100 x 100 cm sa pohybuje okolo 10 €.

Potlač a rezanie adhéznej fólie

Jedná sa o relatívne nový materiál, ktorý už ale obľúbila skupinu fanúšikov. Adhézne fólie sa dajú voľne potlačiť a narezať na požadovaný tvar. Najväčšou výhodou adhéznej fólie je možnosť okamžitého, opakovaného lepenia a odlepovania – bez výraznej straty jej vlastností.

Najbežnejšie sú biele alebo priehľadné fólie – dávajúce intenzívne farby alebo ľahký efekt vitráže. Sú vhodné na lepenie rovných povrchov – napr. trhové stánky, sklá alebo steny. Adhézna fólia sa často používa vo veľkom formáte, ale aj v malom, či tiež ako vyrezaná nálepka, ktorý informuje o aktuálnych akciách alebo zľavách. Je vhodná na interné alebo externé použitie, s trvanlivosťou do 3 rokov. Môžete si objednať už od 1 kusu – už za 13 €.

Podlahová fólia – tlač a rezanie

Podlahové fólie umožňujú aplikovať vybranú grafiku alebo nápisy na podklad. Podlahovú fóliu je možné použiť napríklad ako šípku, ktorá povzbudzuje k návšteve nášho salónu, farebnú reklamu, nápis alebo čohokoľvek, čo nás napadne. Fólia sa dá potlačiť a potom z nej narezať akýkoľvek tvar – v malom aj veľkom formáte. Dôležité je, že podlahová fólia má bezpečný, nekĺzavý povrch, ktorý je trvanlivý a odolný voči mechanickému poškodeniu a množstvu čistiacich prostriedkov používaných na čistenie podláh. Za tento efekt zaplatíme približne 33 €.

Fólia easy dot – tlač a rezanie

Lepenie a odlepovanie reklamnej fólie nebolo ešte nikdy také jednoduché. Fóliu easy dot je možné úplne ľahko odlepiť a prilepiť – na veľké aj malé povrchy, bez straty lepiacich vlastností. Navyše fólia neobsahuje špiniace lepidlo, vďaka čomu ju môžete bez problémov prilepiť na nové, propagované výrobky bez poškodenia ich povrchu.

Fólia je dostupná v priehľadnej alebo bielej forme – každá z nich môže byť voľne potlačená a môže mať zvolený tvar. Jej prilepenie a odlepenie trvá niekoľko sekúnd a farby si udržia trvalosť na dlhú dobu. Je ideálna pre ploché vnútorné povrchy a pre tých, ktorí majú radi silný efekt a časté zmeny. Fóliu je možné objednať už od 1 ks za 12 € (v rozmeroch 100 x 100 cm).

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *